Koty



KOT1
KOT2
KOT3


To bardzo inteligentne koty, które wyraźnie zakomunikują swoim właścicielom o swoich potrzebach. To rasa domatorów, która nie ma potrzeby wędrówek poza domem, dlatego w ich przypadku nauka chodzenia na smyczy na spacerach nie będzie potrzebna. Pomimo swojego spokojnego charaktery kot brytyjski krótkowłosy potrzebuje aktywności w ciągu dnia do zaspokojenia swoich potrzeb, jak i w aspekcie dbania o kondycję i sylwetkę.  Zabawki czy drapak będzie dodatkową rozrywką dla tego niezwykłego mruczka. W wolnych chwilach kot brytyjski krótkowłosy chętnie będzie się wylegiwał się na nasłonecznionym parapecie obserwując to co dzieję się na zewnątrz ale też chętnie pomoże domownikom w codziennych obowiązkach.

Ten pluszowy miś to nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale również wyjątkowy charakter, który sprawia, że rasa ta zaskarbia sobie coraz większe grono wielbicieli. To przyjacielsko nastawiony mruczek, który posiada zrównoważony i łagodny charakter. Jak na kota przystało cechuje się też skrajnymi zachowaniami – z jednej strony potrzebuje bliskości swojego właściciela, a z drugiej ceni sobie spokój i ciszę. Mocno przywiązuje się do swoich najbliższych, jednak nie ufa nikomu od razu. Potrzebuje czasu, aby nabrać zaufania i pewności. Nie wolno na siłę zmuszać kota do interakcji z nowo poznanymi osobami – to on powinien zdecydować kiedy i jak szybko komuś zaufa. Zbytnie spoufalanie się i zmuszanie mruczka do kontaktów może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Zazwyczaj kot brytyjski krótkowłosy wybiera sobie jedną osobę, która staje się jego ukochanym właścicielem, ale nie zmienia to faktu, że wszystkich domowników darzy uczuciem. Po prostu jedną, wybraną osobę będzie kochał mocniej. Koty brytyjskie krótkowłose określa się mianem domatorów – nie domagają się wychodzenia na zewnątrz i spacerów.

Kot brytyjski krótkowłosy to najstarsza europejska rasa, której historia jest dość dobrze udokumentowana. Jak sama nazwa sugeruje pochodzenie tej rasy jest brytyjskie, jednak jej korzenie sięgają czasów imperium Rzymskiego. Dokładnie rzecz ujmując kot ten pochodzi z obecnych terenów Egiptu, który wówczas był pod panowaniem rzymskim. Żołnierze rzymskich legionów szczególnie mocno umiłowali sobie tą rasę, która sprawdzała się jako doskonali łowcy gryzoni, dzięki czemu zapasy żywności wojska były bezpieczne. Koty te doskonale radziły sobie w tej roli dzięki mocno rozwiniętemu instynktowi łowieckiemu. Wraz z przemieszczaniem się legionów wędrowały również te niezwykłe koty i właśnie w ten sposób trafiły na tereny Wielkiej Brytanii, gdzie zadomowiły się na dobre. Przez długi czas koty tej rasy zachowywały czystość genetyczną, co było spowodowane izolacją Wysp Brytyjskich od kontynentu europejskiego, a także brakiem ingerencji człowieka. Szybko rozpowszechniły się na terenach Wielkie Brytanii, gdzie zamieszkiwały zarówno wiejskie gospodarstwa, jak i ulice miast trudniąc się tępieniem gryzoni.